SLOW FASHION v podaní našich značiek

25.12.2021

Pýtate sa, prečo je také ťažké nájsť udržateľne vyrábané, kvalitné a vizuálne príjemné oblečenie pre deti? 

Mnoho zákazníkov hľadá popri veľkých fast fashion značkách jedinečnejšiu, udržateľnejšiu a kvalitnejšiu možnosť. Eticky vyrobené oblečenie musí spĺňať mnoho kritérií cez pestovanie, výrobu, spracovanie materiálov až po farbenie a dopravu. Značky, ktoré produkujú pomalú - slow fashion módu, používajú ako hlavný výrobný materiál vysokokvalitnú organickú bavlnenú tkaninu. Je to zložitešjí a cenovo náročnejší proces výroby, a preto nie je veľa firiem, ktoré takéto oblečenie produkujú. Pozrime sa, ako vníma udržateľnú módu značka PAPU a Lillster.

Fínska odevná spoločnosť Papu Design Oy, ktorá navrhuje, vyrába a predáva detské a dámske oblečenie, bola tento rok dobre hodnotená v správe o udržateľnosti, ktorú vypracoval Eettisen kaupan puolesta Ry. Papu si polepšilo z minuloročnej kategórie B na najlepšiu tohtoročnú kategóriu A. " Umiestnenie v kategórii A je pre nás dôležité, pretože od založenia spoločnosti sme chceli navrhovať a vyrábať etické oblečenie. Naším cieľom bolo zmeniť správanie spotrebiteľov k udržateľnejšiemu smeru vlastným príkladom tým, že sa budeme starať o to, aby naše oblečenie bolo vysoko kvalitné a vyrobené tak, aby vydržalo," hovorí Anna Kurkela, zakladateľka a akcionárka Papu Design Oy. Na dosiahnutie najlepších bodov v hodnotení sa produkty spoločnosti vyrábajú najmä v krajinách s nízkym rizikom, kde je nízke riziko porušovania ľudských práv a legislatíva v oblasti životného prostredia je na vysokej úrovni. Najlepšie spoločnosti presne komunikujú aj o výbere materiálov a konkrétnych opatreniach napríklad v oblasti obalových materiálov a uhlíkovej stopy. "Udržateľnosť je hlboko v DNA Papu. Pri našej každodennej práci robíme udržateľné rozhodnutia a snažíme sa čo najpresnejšie komunikovať tieto kroky našim zákazníkom, ktorí si uvedomujú problémy udržateľnosti. Spotrebitelia chcú presné informácie o produktoch, nielen pekné slová. Udržateľnosť znamená opatrenia smerujúce k etike," hovorí Anu Vauhkonen, generálny riaditeľ Papu Design Oy.  


Lillster je úspešná švédska ponožková firma, ktorá to vidí takto:

Najväčším zlodejom klímy je spotreba a predovšetkým nadspotreba. Ponožky však potrebuje každý. Ak si kúpite dobré ponožky, môžete ich nosiť dlhodobo, predať ďalej alebo nechať niekoho zdediť. Ponožku Lillster nevyhodíte. Každá ponožka Lillster má svoju vlastnú osobnosť. Je to preto, že chceme, aby boli ponožky pre deti trochu zábavné, ale tiež preto, aby sme zdôraznili, že veci nie sú bezduché. Dúfame a prajeme si, aby to bola cesta k uvedomelejšej spotrebe, kde si kúpite dobré veci, ktoré skutočne potrebujete. Rozhodli sme sa vidieť a prevziať zodpovednosť za svoje okolie tým, že na základe našej pozície minimalizujeme svoj vplyv na životné prostredie a podporujeme dobré pracovné podmienky v našich výrobných fázach. Nižšie si môžete prečítať o našom myslení, práci a certifikátoch, s ktorými v súčasnosti pracujeme. Ponožky Lillster's majú certifikát Oeko-tex, rovnako ako protišmyková ochrana bez obsahu ftalátov. Ponožky sú navrhnuté vo Švédsku. Vyrába sa vo Švédsku, Turecku alebo Portugalsku. Bavlna vo Švédsku a Turecku, vlna v Portugalsku. Naše továrne majú certifikát Oeko-tex, takže vieme zabezpečiť, že ponožky neobsahujú žiadne zdraviu škodlivé látky. Vybrali sme továrne na základe skutočnosti, že by sme mali byť schopní vyrábať všetky ponožky na rovnakom mieste a tým minimalizovať prepravu. 

Viac o OEKO-TEX STANDARD: Oeko-tex štandard je celosvetová zdravotná značka pre textilný tovar. Značka garantuje, že konečný produkt nespôsobuje alergické ani iné zdravotné problémy. Všetky výrobky označené OEKO-TEX prešli rozsiahlymi testami, aby sa zabezpečilo, že vo výrobku nezostanú žiadne nebezpečné chemikálie. Zdroj: OEKO-TEX